LOG OUT

DESCENT

SOP konular─▒na devam ediyoruz; Pegasus kurallar─▒na göre seyir irtifam─▒zdan ne zaman alçalmaya ba┼člar─▒z ? 

CEVAPLANDI

De─čerli Arkada┼člar,

Bu hafta Bonus’u ┼×ahin Özbilici arkada┼č─▒m─▒za vermek istiyordum ama maalesef yan─▒t yeterli olmad─▒. ─░lker Gül arkada┼č─▒m─▒z, her zaman ödevini iyi yap─▒yor ve bu hafta da sorumuzu hem do─čru hem de referanslar vererek yan─▒tlad─▒. BONUS, ─░LKER GÜL arkada┼č─▒m─▒za gidiyor. Katk─▒da bulunan tüm arkada┼člar─▒m─▒za te┼čekkür ediyorum. 

Önce sorumuzun yan─▒t─▒n─▒ verelim, daha sonra ek bilgiler payla┼čal─▒m.

Önce yan─▒t; 

Ne zaman alçalmaya ba┼člar─▒z ? Pegasus SOP sine göre Top Of Descent (T/D) noktas─▒ndan 20 nm önce alçalma isteyip alçalmay─▒ ba┼člat─▒yoruz. Bunun nedeni alçalmaya ba┼člarken uça─č─▒n alçalmaya yumu┼čak bir geçi┼č yapmas─▒, ve ayr─▒ca T/D’i geçip gereksiz yere yüksek kalmamakt─▒r. 

┼×imdi ek bilgiler;

Alçalmay─▒ nas─▒l ba┼člat─▒r─▒z ? MCP ALTITUDE penceresine alçalaca─č─▒m─▒z irtifay─▒ gireriz, FMC  DESCENT sayfas─▒ndan DESCEND NOW seçeriz, Pilot Monitoring (PM) ile teyitle┼čip EXEC ederiz. Uçak alçalmaya ba┼člar.

Uçak nas─▒l alçal─▒r ? B738 sistemleri T/D öncesi alçalma ba┼člat─▒ld─▒─č─▒nda önce dakikada 1000 feet olmak üzere bir süzülü┼č verir. Bu süzülü┼č ile T/D den ba┼člayan alçalma hatt─▒n─▒ alttan kesmeye çal─▒┼č─▒r, kesti─či zaman takat─▒ FLIGHT IDLE al─▒r ve süzülü┼č hatt─▒n─▒ muhafaza etmeye çal─▒┼č─▒r. Süzülü┼č hatt─▒n─▒n alt─▒nda kal─▒rsa gaz açar ki yak─▒t tasarrufu nedeni ile bunu istemeyiz. Süzülü┼č hatt─▒nda h─▒z─▒ tutamaz ise FMC de UNABLE türünde mesaj verir. Bu durumda SPEED BREAK kullan─▒r─▒z. Bu da yetmez ise VNAV ile devam edemeyiz LEVEL CHANGE seçeriz. SPEED BEAK ve SURAT ile alçalmay─▒ ayarlamaya çal─▒┼č─▒r─▒z.

Rüzgar─▒n etkisi ne olur ? ┼×iddetli arka rüzgar varsa yüksek kalma riskimiz olur. Daha önce alçalmaya ba┼člamakta fayda vard─▒r. Sebebi pratik alçalma hesaplar─▒ rüzgars─▒z ┼čartlar dikkate al─▒narak yap─▒l─▒r. FMC ye irtifa rüzgarlar─▒ girilir ama STAR bölümü için rüzgar giremedi─čimizden FORECAST sayfas─▒n─▒ dolurmazsak FMC T/D i hatal─▒ hesaplar ve bizi geç alçalt─▒r. Arka rüzgar yer süratimizi artt─▒rd─▒─č─▒ için alçalma için zaman azal─▒r ve yüksek kal─▒r─▒z. Buna haz─▒rl─▒kl─▒ olmam─▒z gerekir. Ön rüzgar ise bu kadar sorunlu de─čildir, en fazla biraz erken alçalm─▒┼č oluruz. 

Simulatör ortam─▒nda uçarken sizde alçalmay─▒ bu ┼čekilde uygulay─▒n. 

San─▒r─▒m pratik bir konuya de─činmi┼č olduk.

Bu haftaki sorumuz da burada tamamland─▒. Bir sonraki sorumuzda bulu┼čmak üzere, hepinize iyi haftalar ve emniyetli uçu┼člar dilerim.

Comments

Posted by Emir ├çakall─▒  
on March 1, 2015, 6:35 pm

3/1 formülünü dü┼čünebiliriz.┼×öyle ki e─čer FL 300 ise 30x3=90 bir de +10= 100 olur.Tabi VS -1000 ya da -1100 olarak alaca─č─▒z.Bu ┼čekilde Güvenli bir alçalma söz konusu olur.
Reply to this comment