LOG OUT

AUTOSLAT

Geçen haftaki sorumuz bu haftan─▒n sorusuna yol açt─▒. B738 uça─č─▒nda AUTOSLAT nedir ? nas─▒l ve ne zaman çal─▒┼č─▒r, ne i┼člev görür ? 

Yan─▒tlar─▒n─▒z─▒ forumda vermenizi rica ederiz.

CEVAPLANDI

De─čerli Arkada┼člar,

Bu haftaki sorumuzu UFUK ÖZDEM─░R arkada┼č─▒m─▒z çok güzel yan─▒tlam─▒┼č. Beni özellikle memnun eden husus AUTOSLAT çal─▒┼čmas─▒n─▒ gösteren test uçu┼ču videosu oldu. Seyretmeyen varsa muhakkak izlemelerini öneririm. Video da Stall durumuna gelirken AUTOSLAT lar─▒n nas─▒l devreye girdi─čini ve kanad─▒n stall dan ç─▒kmas─▒n─▒ sa─člad─▒─č─▒n─▒ görüyorsunuz. BONUS arkada┼č─▒m─▒z UFUK ÖZDEM─░R’e gidiyor. Bu arada ÖZCAN TA┼× arkada┼č─▒m─▒z─▒n da hakk─▒n─▒ yemek istemem, Özcan’da yan─▒t─▒ çok güzel toparlam─▒┼č ve bizlere sunmu┼č. Her iki arkada┼č─▒m─▒za da katk─▒lar─▒ndan dolay─▒ çok te┼čekkür ediyorum. 

Do─čru yan─▒t verilmi┼č, bir kez daha kayda geçmesi aç─▒s─▒ndan yan─▒t─▒ burada tekrarl─▒yorum.

AUTOSLAT, Flap’lar─▒n 1, 2, ve 5 derece aç─▒k oldu─ču durumlarda kanad─▒n yüksek hücum aç─▒s─▒na gelip stall olmaya yakla┼čt─▒─č─▒ durumlarda, hücum kenar─▒ Flap ve Slat’lar─▒n otomatik olarak tam aç─▒lmalar─▒n─▒ sa─člar. Flap’lar 5 dereceye kadar aç─▒ld─▒─č─▒nda “Leading Edge Devices” yani hücum kenar─▒ Flap ve Slat’lar yar─▒ aç─▒k konumunda olurlar. Hücum kenar─▒nda bulunan Flap ve Slat’lar dü┼čük süratlerde kanad─▒n kald─▒rmas─▒nda ve yüksek hücum aç─▒lar─▒nda uçabilmesinde en büyük etken olduklar─▒ndan, Stall dan ç─▒kabilmek için bunlar─▒n tam olarak aç─▒lmas─▒ son derece önemlidir. Boeing'in üretti─či de─či┼čik üretim blok seri numaralar─▒ uçaklarda bu sistemin i┼čleyi┼činde baz─▒ de─či┼čiklikler görülebilir.

AUTOSLAT operasyonu normalde B Hidrolik sistemi taraf─▒ndan beslenir. Yukar─▒da okudu─čunuz gibi bu sistemin son derece hayati olmas─▒ nedeni ile, B Hidrolik sistemi gayri faal oldu─ču durumlarda sistemi hala çal─▒┼č─▒r k─▒labilmek için geçen sorumuzda i┼čledi─čimiz PTU (Power Transfer Unit) A Hidrolik systeminden beslenerek devreye girer. 

Yukar─▒da belirtildi─či gibi “Leading Edge Devices” yani LE son derece önemlidir, bundan dolay─▒ ini┼č ve kalk─▒┼člarda Flap’lar aç─▒ld─▒─č─▒nda “Flap 1, GREEN LIGHT” diyerek, ye┼čil ─▒┼č─▒kla LE’lerin aç─▒ld─▒─č─▒n─▒ kontrol ederiz. 

Sistemin i┼čleyi┼čini YouTube da bulunan Video dan izleyebilirsiniz. 

Bu haftaki sorumuz da burada tamamland─▒. Bir sonraki sorumuzda bulu┼čmak üzere, hepinize iyi haftalar ve emniyetli uçu┼člar dilerim.

Comments