LOG OUT

Heading

Pegasus usullerine göre kalk─▒┼čta LNAV VNAV seçilmi┼č olsa dahi, motor ar─▒zas─▒ olmas─▒ durumunda HEADING seçiliyor. Acaba neden ?

CEVAPLANDI

De─čerli Arkada┼člar,

Bu hafta BONUS tekrar arkada┼č─▒m─▒z FAT─░H YAS’a gidiyor. Kendisi do─čru cevab─▒ veren ilk arkada┼č─▒m─▒z. Daha sonra OZCAN TAS arkada┼č─▒m─▒z da yan─▒t─▒ derinle┼čtirdi. Sorumuzu yan─▒tlayan tüm arkada┼člar─▒m─▒za te┼čekkür ediyoruz.

Sorumuzun yan─▒t─▒na gelelim.

LNAV modu BANK ANGLE SELECTOR da seçilen de─čeri dikkate alm─▒yor. HEADING mode seçildi─či zaman AFDS dönü┼člerde, uça─č─▒m─▒za BANK ANGLE de─čeri kadar yat─▒┼č veriyor.

Kalk─▒┼čta motor ar─▒zas─▒ olmas─▒ durumunda, Pegasus usullerine göre (Boeing usulü de ayn─▒) 400 ft üzeri HEADING SELECT ve BANK ANGLE 15 yap─▒yoruz. Yani FLIGHT DIRECTOR sisteminin uça─č─▒m─▒z─▒ 15 dereceden fazla yat─▒rmam─▒z─▒ engellemesi için gerekli ayarlar─▒ yapm─▒┼č oluyoruz.

┼×imdi soru neden 15 derece ?

Sebebi uçak yat─▒┼ča girince kanat üzerindeki G yükü art─▒yor ve bu da yava┼č süratlerde uça─č─▒mz─▒n stall olmas─▒na sebep olabiliyor. Uça─č─▒n manevra süratleri 40 derece yat─▒┼čta 1.3 G çekmesi üzerine hesaplan─▒yor. 25 derece yat─▒┼čta ise 1.1 G oluyor. Dolay─▒s─▒ ile öncelikle V2+15 süratine eri┼čnceye kadar uça─č─▒m─▒z─▒ 15 dereceden fazla yat─▒rm─▒yoruz. Daha sonra FLAPS UP süratine h─▒zlanmadan yine 15 derece yat─▒┼č─▒ a┼čm─▒yoruz.

Kalk─▒┼čta pist uzant─▒s─▒nda mania olabilir, örne─čin VAN 03 pist. Motor ar─▒zas─▒ durumunda yine en emniyetli güzergah uçmam─▒z gereken SID oldu─ču için, özel bir ENGINE OUT prosedürü yoksa, SID yi uyguluyoruz. Uça─č─▒m─▒z─▒ HEADING MODE da uçuruyor, ve 15 dereceden fazla yat─▒rmadan ve h─▒zlanmadan önce dönü┼čleri yap─▒yoruz. Emniyetli bir istikamete döndükten sonra h─▒zlan─▒yoruz ve daha sonta uygulad─▒─č─▒m─▒z prosedürün bir parças─▒ olarak BANK ANGLE 25 yap─▒yoruz. 

Bu haftaki sorumuz da burada tamamland─▒. Bir sonraki sorumuzda bulu┼čmak üzere, hepinize iyi haftalar ve emniyetli uçu┼člar dilerim.

Comments

Posted by Omer Akomer  
on May 26, 2014, 6:43 pm

Take-off sonras─▒ baz─▒ SID'lerde hemen dönü┼č mevcuttur. Bir motor ile Take-off ve Initial Climb yapmaya çal─▒┼čan bir uça─č─▒n performans limitasyonlar─▒ gere─či dünü┼č manevras─▒n─▒ gerçekle┼čtirirken zorlanmamas─▒ ve FMC deki de─čerlerin 2 motor fosiyonel sayarak hesab edilmesi yüzünden LNAV ve VNAV'in sa─člayaca─č─▒ de─čerler accurate olmaz. Bu sebepten dolay─▒ runway heading seçilir.
Reply to this comment