LOG OUT

AIRSPACE

Bu hafta ─░lker Gül arkada┼č─▒m─▒z─▒n forumda sordu─ču bir soruyu ele alaca─č─▒z. Soruyu gerçek havac─▒l─▒─č─▒ da kapsayacak ┼čekilde tekrar olu┼čturuyorum:  LTAC den LTBJ ye gitti─čimizi dü┼čünürsek; LTAA ve LTBB havasahalar─▒n─▒ katetmemiz ve bu hava sahalar─▒n─▒n ilgili kontrolörleri ile temasa geçmemiz gerekecek. Acaba ne zaman ve nerede ATC bizi bir sonraki  sektöre devredecek ?

Forumda bu soru bir miktar cevapland─▒, fakat gerçek havac─▒l─▒─č─▒n sanal ortamda birebir uyguland─▒─č─▒, ve sanal pilotlar için ONLINE uçu┼člarda önem arz etti─či bir konu oldu─ču için bu konuyu etrafl─▒ca i┼čleyelim ve vurgulayal─▒m istedim.

Yan─▒tlar─▒n─▒z─▒ FORUMDA vermenizi rica ederim.

CEVAPLANDI

De─čerli Arkada┼člar,

Geçti─čimiz haftalarda hem yar─▒┼č heyecan─▒ hem de ailede olan baz─▒ sa─čl─▒k sorunlar─▒ beni oldukça me┼čgul etti. ┼×imdi kald─▒─č─▒m─▒z yerden devam edebiliriz.

Bu haftaki sorumuzun hem do─čru hemde oldukça kapsaml─▒ yan─▒t─▒, ayn─▒ zamanda sorunun sahibi olan arkada┼č─▒m─▒z ─░LKER GÜL’den geldi. BONUS kendisine gidiyor ve kendisini birlikte kutluyoruz. Sorumuza yan─▒t veren ve katk─▒da bulunan tüm arkada┼člar─▒m─▒za te┼čekkür ediyoruz. Sizler olmadan bu kö┼čenin anlam─▒ olmazd─▒.

─░lker Gül karde┼čimizin verdi─či yan─▒t─▒ gayet kapsaml─▒ ve tam buldu─čum için sizlere sorunun yan─▒t─▒ olarak ─░lker’in yazd─▒klar─▒n─▒ okuman─▒z─▒ öneririm.

Baz─▒ hususlar─▒ vurgulamak için yinede birkaç hususu tekrar etmek istiyorum.

Birincisi uçu┼č rotalar─▒n─▒z için ilgili hava haritalar─▒na bakman─▒z─▒ ve uçu┼č boyunca da aç─▒k tutman─▒z─▒ öneririm. Bunun avantj─▒ hem nerede oldu─čunuzu takip edersiniz, hem de gerçek havac─▒l─▒kta radyo ba─člant─▒s─▒ kesildi─činde kiminle ve hangi frekanstan ba─člant─▒ kuraca─č─▒n─▒z─▒ h─▒zl─▒ca bulabilirsiniz. Ba┼č─▒ma geldi. Konumuzla ilgili k─▒sma dönersek, gökyüzü hava sahalar─▒na bölünmü┼č durumda. Temel olarak Türkiye hava sahas─▒ da iki sahas─▒ndan meydana geliyor, LTBB ve LTAA. Bunlara FIR yani Flight Information Region diyoruz. Genelde bir FIR dan bir ba┼čka FIR’a geçerken yeni sahan─▒n ATC konrolörü ile temas kurulmas─▒ gerekiyor.

Peki hava sahalar─▒n─▒n nerede ba┼člay─▒p nerede bitti─čini nas─▒l bilece─čiz ? Haritaya bakarak.

HARITA sitesinde uçtu─čumuz tüm hava sahalar─▒n─▒n haritalar─▒na ula┼čabilirsiniz. Hava Yollar─▒, uçtuklar─▒ yüksek irtifadan dolay─▒ HI-ALTITUDE haritalar─▒ kullan─▒rlar.

Soruda bulunan örne─čimize bakarsak, LTAC den LTBJ ye uçarken UT54 yolunu takip ederken, AFYON geçildikten sonra, KINIK üzerinde LTAA hava sahas─▒ndan LTBB hava sahas─▒na geçeriz. ATC bizi KINIK a gelmeden LTBB frekans─▒na aktar─▒r.

Harita

Resim 1: Türkiye HI Altitude haritas─▒ndan bir bölüm.

PGT2135 uçu┼čunun OPERATION FLIGHT PLAN’─▒na bakt─▒─č─▒m─▒zda UT54 üzerinden KFK geçildikten sonra LTBB s─▒n─▒r─▒na geldi─čimiz belirtiliyor. Uçu┼č plan─▒n─▒ da takip etti─čimizde ne zaman bir sonraki FIR ATC Sektörüne geömemiz gerekti─čini biliriz.

PGT2135 OFP

Resim 2: PGT2135 uçu┼č plan─▒ndan bir bölüm.

Ek bir örnek olsun diye PGT501 LTFJ/EGSS uçu┼č plan─▒ndan da bir bölüm payla┼č─▒yorum. Burada da gördü─čünüz gibi FIR geçi┼čleri planda belirtiliyor.

PGT501 OFP

Resim 3: PGT501 uçu┼č plan─▒ndan bir bölüm. 

Bu haftaki sorumuz da burada tamamland─▒. Bir sonraki sorumuzda bulu┼čmak üzere, hepinize iyi hafta sonlar─▒ ve hepinize emniyetli uçu┼člar dilerim.

Comments