LOG OUT

ENGINE OUT

Evvelki sorumuzda kald─▒─č─▒m─▒z yerden devam ediyoruz.  LTBS KEKIK 1R SID si %5 CLIMB GRADIENT gerektiriyor. Ya kalk─▒┼čta motor ar─▒zas─▒ olursa ne yapaca─č─▒z ? Acaba manialar─▒ katedebilirmiyiz ?

Bakal─▒m BONUS puan kime gidecek.

CEVAPLANDI

De─čerli Arkada┼člar,

Bu hafta yine önce sorumuzu yan─▒tlayaca─č─▒z sonra BONUS kazanan arkada┼č─▒m─▒z─▒ anons edece─čiz.

Havac─▒l─▒kta, öngörülebilecek tüm sorunlar için önceden önlem al─▒nmadan veya sorun oldu─ču durumda uygulanacak bir plan geli┼čtirmeden yola ç─▒k─▒lmaz!
 
Bu i┼čin kural─▒ budur. Verilen e─čitimlerin büyük bir bölümü, sorun oldu─ču durumlarda ne yap─▒laca─č─▒n─▒n önceden yap─▒lan provas─▒d─▒r. 

KEKIK1R SID’si yüksek bir GRADIENT gerektirmektedir. Normal ┼čartlarda bu t─▒rman─▒┼č─▒ kar┼č─▒layabilirmiyiz diye dü┼čünürken, tek motora kald─▒─č─▒m─▒zda bu t─▒rman─▒┼č─▒ kar┼č─▒lama olas─▒l─▒─č─▒m─▒z oldukça dü┼čüktür.

Operasyon, DALAMAN gibi etraf─▒ da─člarla çevrili sorunlu meydanlar için, motor ar─▒zas─▒ durumunda uça─č─▒m─▒z─▒n maniay─▒ geçebilmesini sa─člayacak bir yükleme yapmas─▒ gerekir. Bu da uça─č─▒mz─▒ kapasitesinin çok alt─▒nda yüklememiz gerekece─či anlam─▒na gelir. Yani yükleme tek motor operasyonu limitlerine tak─▒lm─▒┼č olacakt─▒r. Bu da kapasite kayb─▒ ve havayolu için gelir kayb─▒ demektir. Yani örnek olarak 189 yolcu alabilecekken, sadece 100 yolcu alabilece─čiz.

Peki bunun çözümü nedir ?

Bu tür meydanlar─▒n her biri için, hava yollar─▒ kendilerine özel bir SID geli┼čtirir. Bu prosedüre ENGINE OUT PROCEDURE denir. Pegasus Hava Yollar─▒n na ait LTBS Rwy 01 için geli┼čtirilmi┼č prosedürü resim 1 de bulabilirsiniz.

LTBS Rwy 01L/R ENGINE OUT PROCEDURE

LTBS Rwy 01L/R pistlerinden kalk─▒┼č esnas─▒nda V1 sonras─▒ motor ar─▒zas─▒ oldu─čunda bu prosedür uygulan─▒r. Böyle bir durumla kar┼č─▒la┼č─▒ld─▒─č─▒nda muhakkak ATC’ye bilgi vermek gerekir.

MAYDAY MAYDAY MAYDAY, SUNTURK XXX ENGINE FAILURE, RUNWAY HEADING 4.8 DME THEN LEFT TURN TO DLM VOR CLIMBING TO 5000 feet

ATC bu tür acil durumlarda önceli─či acil ça─čr─▒s─▒ yapan uça─ča verir. Çevredeki trafi─či ona göre yönlendirir.
DLM VOR üzerine do─čru gelirken bir sonraki uçaca─č─▒n─▒z rotay─▒ bildirirsiniz. Amaç emniyet irtifas─▒na t─▒rmand─▒ktan sonra muhtemelen DLM VOR üzerinde beklemeye girmek olacakt─▒r. Hava ┼čartlar─▒ LTBS de uygun ise haz─▒rl─▒klar tamamland─▒ktan sonra LTBS ye tek motor ini┼č yap─▒l─▒r. Aksi taktirde kalk─▒┼č öncesi belirledi─činiz TAKOFF ALTERNATE’e yönlenirsiniz.

Peki uçu┼č haz─▒rl─▒klar─▒ yap─▒l─▒rken ne zaman bu prosedür üzerinden geçiyoruz ?

PREFLIGHT CHECKLIST öncesi uçu┼č ekibi BRIEFING yapar. Briefing ┼ču konular─▒ kapsar:

  • ATIS/NOTAM, QNH (PF Pilot Flying)
  • RWY IN USE, MINIMUM FLAP RETRACTION ALTITUDE (PF Pilot Flying)
  • EXPECTED TAXI (PF Pilot Flying)
  • FD MASTER, BANK ANGLE (PF Pilot Flying)
  • SID BRIEFING (PF Pilot Flying)
  • ENGINE OUT BRIEFING (PF Pilot Flying)
  • VISUAL FIRE CIRCUIT BRIEFING (PF Pilot Flying)
  • NOISE ABATEMENT (PF Pilot Flying)
  • TAKEOFF BRIEFING (Kaptan)

San─▒r─▒m ┼čimdi kalk─▒┼č için haz─▒r─▒z ve ENGINE OUT prosedürü sayesinde uça─č─▒mz─▒ tam kapasite yükleyebiliyoruz.

Bu hafta BONUS arkada┼č─▒m─▒z HAKAN SEV─░ND─░K’e gidiyor. Kendisini kutluyoruz.

Bu haftaki sorumuz da burada tamamland─▒. Bir sonraki sorumuzda bulu┼čmak üzere, hepinize iyi hafta sonlar─▒ ve hepinize emniyetli uçu┼člar dilerim.

Comments