LOG OUT

GOING AROUND

Pas geçmemiz gerekiyor. Pas geçme usulleri nelerdir ? pas geçerken neler yap─▒yoruz, neler oluyor ? 

Bakal─▒m BONUS puan kime gidecek.

CEVAPLANDI

De─čerli Arkada┼člar,

Sorumuza bir sefer daha güzel yan─▒tlar geldi. Ender Efe Bayar arkada┼č─▒m─▒z MISSED APPROACH konusunda genel olarak bizleri bilgilendirdi. Bu kö┼čede i┼čledi─čimiz konular daha çok Boeing B737-800 uça─č─▒n─▒n kullan─▒m─▒na yönelik oldu─ču, bekledi─čimiz gibi Hüseyin Düldül arkada┼č─▒m─▒z FCOM dan aç─▒klamalr payla┼čt─▒. Bu aç─▒klamalar sorumuzu yan─▒tlasa da beklentimiz bu bilgilerin özetlenip k─▒sa bir prosedür olarak Türkçe sunulmas─▒yd─▒. Her ne kadar Boeing kitaplar─▒ndan al─▒nt─▒ istesem de kitab─▒n tamam─▒n─▒n yan─▒t olarak sunulmas─▒n─▒ istemiyorum. Do─čru referanslara ula┼čt─▒─č─▒n─▒ görmek, daha sonra da kendi özetini olu┼čturman─▒z─▒ istiyorum. Hüseyin arkada┼č─▒m─▒z─▒n yan─▒t─▒ yeterli olsada bu hafta özel bir gayret gösterdi─či için BONUS bu hafta ─░LKER GÜL arkada┼č─▒m─▒za gidiyor. Sorumuza yan─▒t veren tüm arkada┼člara tek tek te┼čekkür ederim. 

MISSED APPROACH uçak kazalar─▒n─▒n en çok oldu─ču anlardan biridir. Bunun bir çok neden say─▒lmaktad─▒r. Pilotlar uzun mesailer sonunda pas geçmeyi beklememektedir, ┼čirketlerine pas geçme nedenlerini aç─▒klamakta zorluk çekeceklerini dü┼čünüp ┼čartlar─▒ zorlamaktad─▒rlar. Genelde pas geçme durumu kötü hava ┼čartlar─▒nda olu┼čur, bunun üzerine bir de UNSTABLE APPROACH durumu eklenirse, pas geçme tehlikeli bir operasyona kolayca dönü┼čebilir. Zaten alçak irtifada ve dü┼čük sürratlerde yap─▒lan bir manevrad─▒r. Bundan dolay─▒ havac─▒l─▒k güvenlik komisyonlar─▒ e─čitimde pilotlar─▒n pas geçme prosedürlerinin üzerinden daha s─▒kl─▒kla geçmeleri ve simulatörde uçmalar─▒n─▒ tavsiye etmektedir.

Pas geçme yakla┼čman─▒n türüne göre iki ayr─▒ ┼čekilde yap─▒l─▒r.

Birincisi SINGLE AUTOPILOT APPROACH yap─▒ld─▒─č─▒nda nas─▒l bir prosedür uyguland─▒─č─▒n─▒ ele alal─▒m:

 • Pas geçmeye karar verildi─činde TOGA ya bas─▒l─▒r. 
 • Otopilot devreden ç─▒kar.
 • FLIGHT DIRECTOR (FD) 15 derece burun yukar─▒ gösterir.
 • Uçu┼ča MANUEL yani pilot devam eder.
 • FD takip edilmeye ba┼član─▒r.
 • FLAP 15 istenir.
 • SET GO AROUND THRUST denir, ve PM gaz kollar─▒n─▒ ayarlar.
 • MCP de SPEED pencersi kapan─▒r.
 • FD ler FLAP MANEUVERING SPEED de uçulmas─▒ için PITCH verir.
 • POSITIVE RATE GEAR UP yap─▒l─▒r.
 • 400 Feet te ROLL MODE seçilir. LNAV veya HDG seçilir.
 • 1500 Feet AGL de rotada dönü┼č yoksa FLAP 5 ve AFDS Flap pozisyonuna göre uça─č─▒ h─▒zland─▒rmaya ba┼člar. Sürat göstergesinde bulunan i┼čari sürrat yükselir, FD yeni sürate göre PITCH verir.
 • Daha sonra FLAP 1 yap─▒l─▒r. Ayn─▒ ┼čekilde uçak sürrati artt─▒r─▒r.
 • FLAPS UP yap─▒l─▒r.
 • AFTER TAKEOFF CHECKLIST uygulan─▒r.
 • MISSED APPROACH irtifas─▒na gelirken LEVEL CHANGE e bas─▒l─▒r ve AFDS GO AROUND MODE dan ç─▒kar, SPEED pencersi aç─▒l─▒r.
 • MISSED APPROACH rotas─▒ veya ATC’nin verdi─či rota takip edildi─či kontrol edilir.

DUAL AUTOPILOT APPROACH yap─▒l─▒yorsa, TOGA ya bas─▒ld─▒─č─▒nda her iki otopilot da devrede kal─▒r ve AFDS MISSED APPROACH prosedürünü otomatik olarak uçar. PF sadece vakti geldi─činde FLAP lar─▒ s─▒ras─▒yla toplar. MISSED APPROACH irtifas─▒na gelindi─činde ikinci otopilot devreden ç─▒kar.

SINGLE ENGINE ile pass geçildi─činde, zaten yakla┼čma FLAP 15 le yap─▒ld─▒─č─▒ için, TOGA ya bas─▒ld─▒ktan sonra FLAP 1 yap─▒l─▒r.
TOGA ya ilk bas─▒┼čta AFDS REDUCED THRUST verir bu da dakikada 1000 – 2000 feet vario ile yükselme sa─člar ve normalde yeterlidir. Gerekti─činde TOGA ya ikinci defa bas─▒ld─▒─č─▒nda FULL GO AROUND THRUST elde edilir. 

Di─čer ayr─▒nt─▒lar için FCOM ve FCTM’e bakman─▒z─▒ öneririm. Oldukça çok ayr─▒nt─▒ var. 

─░lk f─▒rsatta da pas geçme prosedürünü aç─▒klad─▒─č─▒m─▒z ayr─▒nt─▒lara dikkat ederek Flight Simulator da denemenizi öneririm.

Vurgulamak istedi─čim husus, uça─č─▒n uçurulma ┼čekli, sistemlerinin tasarland─▒─č─▒ ┼čekilde olmas─▒ gerekiyor. Dolay─▒s─▒ ile sistemleri iyi bilip, ona göre de do─čru prosedürü uygulamak gerekiyor.

Bu haftaki sorumuz da burada tamamland─▒. Bir sonraki sorumuzda bulu┼čmak üzere, hepinize iyi hafta sonlar─▒ ve hepinize emniyetli uçu┼člar dilerim.

Comments

Posted by Tamer Ozturk  
on November 27, 2013, 10:15 pm

Pas geçme durumu olu┼čursa, ilk olarak gaz kolunu togaya al─▒p t─▒rman─▒┼ča geçiyoruz.Bu esnada motor saatlerini kontrol ediyoruz.Akabinde chartta bulunan missed approach prosedürünü uygulamaya geçiyoruz ve kontrolöre bilgi veriyoruz.Chartlarda verilmi┼č olan h─▒z limitlerine dikkat ediyoruz ve Missed Approach an─▒nda chartta missed approach bölümünde belirtilmi┼č olan Vor/ndb yada intersection üzerinde hold(beklemeye) giriyoruz ve kontrolörden talimat bekliyoruz.Pas geçmede h─▒z limitleri konusunda genelleme yapacak olursak, max ias185 knot olarak verilmektedir.
Reply to this comment
Posted by Tamer Ozturk  
on November 27, 2013, 10:24 pm

Gaz kolu togaya al─▒nd─▒ktan sonra t─▒rman─▒┼ča geçilir ve ini┼č tak─▒m─▒ akabinde flaplar toplan─▒r.─░ni┼č tak─▒m─▒ göstergesindeki ─▒┼č─▒klar sönünce ini┼č tak─▒m─▒ kolu off konumuna al─▒n─▒r.Kalk─▒┼č esnas─▒nda dikkat edilecek bir di─čer konu ise t─▒rman─▒┼č aç─▒s─▒ 10-20 derece aras─▒nda olmal─▒d─▒r.Ve Chartlarda belirtilmi┼č olan maximum h─▒z limiti a┼č─▒lmamal─▒d─▒r.
Reply to this comment
Posted by Onur TOGAC  
on November 28, 2013, 7:51 pm

Merhaba arkada┼člar ;Her zaman örnekleme üzerinden anlat─▒m─▒n daha e─čitici ve ö─čretici oldu─čuna inand─▒─č─▒mdan ötürü örnekleme yaparak bildiklerimi anlatmak istiyorum.LTFJ 06 için full establish durumda yakla┼čmaya devam etti─čimizi varsay─▒yorum.Uçakta yapt─▒klar─▒m─▒z neler ? Landing checklistimizi yapt─▒k ini┼če gidiyoruz.yakla┼čma flap─▒b─▒z─▒ set edilmi┼č.Yakla┼čma süratimizde devam ediyoruz.Landing gear down and green light.06 pisti için minimum de─čerimizi ve pas geçme ihtimalimize kar┼č─▒n pas geçtikten sonra t─▒rmanaca─č─▒m─▒z ilk y&u
uml;ksekli─či Altitude a set ettik.─░lgili chart─▒m─▒zda Missed Approach k─▒sm─▒nda yapaca─č─▒m─▒z dönü┼čler t─▒rmanaca─č─▒m─▒z yükseklik max süratimiz ve bekleme konumumuz yazmakta.Chart─▒m─▒zda önümüzde aç─▒k zaten.Pas geçeceksek ┼čayet buna karar vermemiz gerekiyor ve bunun karar─▒n─▒ en geç minimumda vermeliyiz ( istinai extrem durumlar─▒ yoksay─▒yorum.). Bir ço─čumuz yakla┼čma ve ini┼č videolar─▒ izlemi┼čizdir ve bir ço─čumuzun kokpit deneyimi olabilir.Uçak minimum ikaz─▒ verdi─činde pilot flying&rsquo
;in continou demesine ┼čahit olmu┼čsunuzdur.Burada kumandaya hakim olan pilot inecekmi veya pas m─▒ ge&
ccedil;ecek karar─▒n─▒ vermi┼čtir.Sesli olarak söyler ;
 • Go around

 • TO/GA thrust

 • Go around flaps set ( 15 )Chart─▒m─▒zdaki pas geçmeye müteakip ilk yüksekli─če t─▒rman─▒l─▒r.Örne─čin LTFJ 06 içinMISSED APCH : proceed to VOR/NDB, then climb on R-240 SBH (240 from SAB )To 2300’,then turn left climbing to 4000’ to VOR/NDB and hold.Bu prosedürü uygulay─▒p hold a girdikten sonra yakla┼čma için ATC den yeni talimat beklenir.Bir go around görseli ve 06 için chart payla┼čmak istiyorum.LTFJ 06 ; http://jeppesen.com/icharts/print?job-id=20131128095041001-1796Go around ; http://www.liveleak.com/view?i=097_1371095922  
Reply to this comment