LOG OUT

TAYYARECİLİK

Eskilerin deyimiyle Tayyarecilik, günümüz Türkçesiyle Havacılık, bir meslek midir? Yoksa bir yasam biçimi midir? Bu sorunun yanıtını yazımızın içinde bulacaksınız…
       
1980 yılında ortaokul sıralarında otururken ilerde yapmak istediğimiz meslek sorulduğunda doğaya olan merakımdan dolayı ‘‘orman mühendisi.’’ demiştim. Yanı başımda oturan sıra arkadaşım ise ( halen çok yakın görüşürüz) pilot olmak istediğini söylemişti. O zamanlar bunun ne kadar zor bir hayal olduğunu tahmin edersiniz... Lise yıllarında izlediğim savaş pilotlarının hayatlarıyla ilgili bir film ise bende bir şimşek çakmasına neden olmuştu.      Lise son sınıfta üniversiteye hazırlanırken bir öğretmenimiz ‘‘Hava Harp Okulu giriş broşürü isteyen var mı?’’ diye sorduğunda uçarak elinden aldım. Giriş sınavları, dört yıllık zorlu eğitim, Teğmenlik, uçuş okulu, uçuş brövesi yıllarca kavuşmak için hayalini kurduğum şeye ulaşmıştım. Fakat ona ulaştığım anda bunun aslında bir başlangıç olduğunun farkında değildim. Hava Harp Okulu yıllarında bir büyüğümüz bize bu mavi üniformayı giyerken aslında bir meslek sahibi olmadığımızı üzerimize giydiğimizin aslında bir hayat tarzı olduğunu söylemişti. Uçuş brövesini taktığım ilk günden bu güne kadar bu sözün ne kadar doğru olduğunun yakın tanığı oldum. Hava Kuvvetleri’nde geçen 20 yılı aşkın uçuş hayatım benim gibi, benden önce oradan geçenler için olduğu gibi, benden sonra oradan geçecekler içinde bu söz yine geçerli olacaktır. Çünkü asla standart olmayan mesai ve çalışma saatleri özverili ve yoğun çalışma koşulları hiç eksilmeden sürekli artarak devam edecektir.
       
Tayyarecilik ya da Havacılık derken uçucular kadar; uçak bakımcılar, hava trafik kule ve radar kontrolörleri ve uçağın uçmasına katkıda bulunan tüm birimlerin çalışanlarını da bu ailenin içinde düşünmemiz gerekir. Hatta bu sektörün veya camia çalışanlarının anne, baba, eşler ve çocukları da bu kocaman ailenin birer parçasıdırlar. Su anda sivil yasamda PEGASUS hava yollarında uçarken de şunu söyleyebilirim ‘‘ Bir tayyareci ile evli olan eşlerin büyük fedakârlıkları, çocuklarına hem annelik hem de babalık yaparak eşlerinin yokluklarını hissettirmeden verdikleri büyük destek her türlü takdirin üzerindedir.
Halen ders çalışırken, akşamları bir şeyler okuyup göz gezdirirken bu şekilde sürekli kendini geliştirmek zorunda olan kaç meslek var diye düşünüp durmuşumdur hep’’.
       
Yasal yaş sınırı olan 65 yaşa yakın ve son gününe kadar halen ilk gün ki heyecanıyla uçuşa giden meslek büyüklerimi ve hocalarımı imrenerek izlerken içimizde yanan bu meslek aşkı ateşinin hiçbir zaman sönmeyeceğini görüyorum.

Hüseyin SÜRMELİ
Kaptan Pilot
Pegasus Havayolları

Comments

Posted by Murat Ozdemir  
on February 24, 2013, 8:53 pm

Allah kazasız belasız , aileniz ile birlikte nice hayırlı uçuşlar nasip etsin sağlık içinde hocam.
Reply to this comment