CAT III CONTINUED


Posted by Ali Camat on November 16, 2013, 8:35 pm
in General ( Question of the Week)

Geçen hafta Pegasus Hava Yolları CAT III yaklaşma usullerini gördük. Acaba yaklaşmaya başlamadan önce neden APU çalıştırılıyor ? Bakalım BONUS puan kime gidecek.CEVAPLANDI


Geçen hafta Pegasus Hava Yolları CAT III yaklaşma usullerini gördük. Acaba yaklaşmaya başlamadan önce neden APU çalıştırılıyor ? Bakalım BONUS puan kime gidecek.CEVAPLANDIDeğerli Arkadaşlar,Sorumuza güzel yanıtlar geldi. Irakli arkadaşımız APU kullanmamızın temel nedenlerini açıkladı. Hakan, motor arızası durumunda, pas geçerken ek güç sağlanması için kullandığımız prosedürü açıkladı. Sorumuza beklediğimiz yanıtı HÜSEYİN DÜLDÜL verdiği için BONUS bu hafta kendisine gidiyor. Sorumuza yanıt veren tüm arkadaşlara tek tek teşekkür ederim. FCOM VOL 2 6.20.09 Elektrik bölümüne baktığımızda önemli bir ayrıntı dikkatimizi çekiyor. Önce bu satırları bir görelim.The cross bus tie relay automatically opens, isolating DC bus 1 from DC bus 2, under the following conditions:

At glide slope capture during a flight director or autopilot ILS approach.

This isolates the DC busses during approach to prevent a single failure from affecting both navigation receivers and flight control computers..
.”BUS TIE RELAY, AC BUS lardan birinde enerji olmadığında diğer tarafdan beslenmesini sağlıyor. Yukarıda belirtilen durumda, yani GLIDE SLOPE CAPTURE olduktan sonra, BUS TIE RELAY devre dışı kalıyor, yani BUS lardan birinde enerji olmazsa diğer taraf beslemiyor. Bununda ana nedeni, yaklaşma esnasında BUS lardan birinde oluşacak arızanın BUS TIE RELAY vasıtası ile diğer tarafıda etkisiz hale getirmesini önlemek. CAT III yaklaşması esnasında BUS lardan birinde enerji kaybı olduğunda, o tarafın AUTOPILOT’u devre dışı kalır. APU çalışır durumda olduğu taktirde, enerji olmayan BUS için APU ON BUS yaparak hemen diğer otopilotu devreye sokabiliriz. Genelde bu enerji kaybı motor arızası sonucu olacağı için bu durumda pas geçmemiz gerekir. Pegasus usullerinde CAT III yaklaşmalarında her tür arıza durumunda pas geçilmesi gerektiği yazar. Bu da bizi bir sonraki sorumuza götürüyor... Bu haftaki sorumuz da burada tamamlandı. Bir sonraki sorumuzda buluşmak üzere, hepinize iyi hafta sonları ve hepinize emniyetli uçuşlar dilerim.


Post from : http://www.flypgsva.org/blog/QuestionoftheWeek.php
Printed from : http://www.flypgsva.org/blog/QuestionoftheWeek.php?id=63